Araç kasko, sigorta sahibinin ve aracının trafikte bulunduğu zamanlarda karşılarına çıkabilecek olan her türlü kötü durum için, kişileri güvencesi altına alan mağdur kalmamalarını sağlayan bir sigorta çeşididir . Araç yanması, aracın çalınma durumu ve aracın geçirdiği trafik kazası sonucunda oluşturduğu hasarlar riskli durumlara verilebilecek örneklerdendir.

Araç kasko sigortası aracın yanması, devrilmesi gibi herhangi bir kötü durum oluşmasında, ortaya çıkan  bütün hasarlar için araç sahibine güven sağlar. Bununla birlikte aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda da meydana gelecek olan kayıplar da kasko sigortaları ile güvence altına alınır.

Araçları kasko sigortası ile güvence altına bir diğer riskli etken de trafik kazalarıdır. Sigortalı araç sahibinin, aracının sabit veya hareketli olması fark etmeksizin iradesi dışında oluşan araç yuvarlanması, araç çarpışması gibi kaza durumları olabilir. Bu kazalar sonucunda ortaya çıkan kayıplar da kasko sigortasının içeriğini kapsar.

araç kasko

Araç Kasko Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Araç kasko sigortası yaptırmak mecburi bir durum değildir. Fakat yaptırılması durumunda araç sahibinin birden çok avantaja sahip olmasını sağlar. Araç sahibinin, kendisini ve aracını güvence altına alması için herhangi bir kötü olayda hasarı kasko tarafından sağlanacağından kasko sigortası yaptırması gerekir.

Aracın arıza yaşaması ve kaza yapması durumunda çekici ihtiyacı ortaya çıkabilir. Kaskolar size belirli durumlar için çekici hizmetini ücretsiz bir şekilde sağlar. Bunun dışında kaza esnasında araçta ortaya çıkan zararın bir kısmını veya tamamını karşılar.

Yangın, deprem ve dolu gibi doğa olayları sebebiyle aracın zarar görmesi durumda da kasko ortaya çıkan zararı karşılar. Aynı zamanda sağlık sorunlarında destek olduğu gibi hırsızlık durumlarında da sigorta poliçesinin dâhilinde ortaya çıkmış olan zararları karşılaması kasko sigortası yaptırmanın avantajları arasına girer.

Kasko yaptırılmaması durumunda aracınızla ilgili yaşayacağınız herhangi bir problemde sizlere maliyet konusunda fazla değer yükleyebilirler. Bu sebeple zor durumda kalmamanız için araç sigortasının avantajlarını dikkate almanız tavsiye edilir.

Her mevsim sigorta olarak yalnızca araç sigortası için değil konut sigortası, sağlık sigortası gibi tüm sigortacılık işlemleriniz için yanınızdayız.

araç kaskosu

Araç Kaskosu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kaskosu yaptırırken dikkat edilmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat edildiğinde araç her türlü risk ve olumsuzluklar karşısında koruma altında olur. Kasko yaptırırken öncelikle yaptıracağınız kasko sigortasının neleri kapsadığını bilmenizde fayda vardır.

Ödeme seçenekleri ile kolaylık sağlayan sigorta şirketlerini seçmekte dikkat edilmesi gerekilen unsurlar arasındadır. Poliçenizi detaylı hazırlamanız ve poliçede anlamadığınız kısımları sigorta şirketine detaylı sormanız da dikkat etmeniz gereken unsurlardandır.

araç kasko sigortası

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko çeşitleri güvence kapsamlarına göre değişim gösterir. Bu sebeple kasko seçimi yaparken ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmalıdır. Dar kasko güvencelerin kısıtlı olduğu, sigorta priminin de düşük olduğu bir kasko biçimiyken genel kasko ana güvencelerin tümünü içerir.

Genişletilmiş kasko, ana güvencelerle birlikte yurt dışında aracın herhangi bir hasar alması, doğal afetler, hayvanların vereceği zararlar gibi birçok problemi de ek kasko olarak güvencesi altına alır. Genel kasko güvencelerini yeterli bulmayan araç sahipleri kasko poliçelerini genişletebilir. Tam kasko ise genişletilmiş kaskodan farklı olarak ana güvencelerin yanında poliçede yer alan ilave güvencelerden oluşmaktadır.

Tam kasko, her şeyi kapsayan tam ve dolu güvencelere sahip olan, kasko şartlarında belirtilen risklerin tamamını korumaya alan sigorta çeşididir. Herhangi bir kaza ve hasar durumunda bütçenizden ödeme yapmamanız için geniş kapsamlı kasko tercihi yapmanızda fayda vardır.

Her türlü kasko çeşitleri ve prim ödemeleri ile ilgili bilgi için bizimle iletişime geçebilir, sayfamız üzerinden de teklif al seçeneği ile kolay bir şekilde poliçenizi başlatabilirsiniz.

sigortası trafik satın al sağlık değer cep size hayat yönetim

Sıkça Sorulan Sorular

Kasko yaptırılması mecburi olmayan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise trafikte bulunan her araç için yaptırılması kanunen mecburi olan bir sigorta türüdür. Bu sebeple kasko yaptırmamak herhangi bir cezayı bağlamazken trafik sigortası yaptırmamak trafikten men, para cezası, araca muayene yaptıramama gibi cezaları kapsar. Kasko sigorta yaptırılan aracı ve sahibini güvence altına alır fakat trafik sigortası üçüncü şahıslara verilen hasar ve zararları güvence altına alır. Kaskoda tutar poliçe kapsamında ve yüksek maliyetliyken trafik sigortası pirim sınırı devlet tarafından standarttır.

Araç kasko değeri, aracın markası, ortalama piyasa değeri, modeli ve üretim yılı ile belirlenir. Araç hiç kullanılmamış sıfır konumunda ise imalatçı, ithalatçı firmalardan alınan fiyat listeleri ön planda olur. Aslında aracın modeli, markası gibi unsurları piyasada fiyat belirleme konusunda olduğu gibi kasko değer kısmında da önemlidir.

Araç kasko fiyatları hesaplanırken aracın markası, üretim yılı, plakası ve modeli gibi unsurların yanı sıra aracın daha önce bir kaza durumuna karışıp karışmadığı da önemlidir. Bunlarla birlikte ehliyet sahibinin mesleği de fiyat faktörünü etkileyen unsurlar arasındadır.

Kasko fiyat hesaplamasında önemli olan bir diğer husus da teminat kapsamıdır. Çarpma, çarpışma, devrilme gibi ana teminatlarla birlikte kasko sigortalarına yol yardımı gibi birçok ek teminat ekletilebilir. Bu ek teminatlar da kasko sigortasının fiyatını yükseltir.

Aracınız için sizlere özel hazırladığımız en uygun fiyatlı kasko tekliflerimizi inceleyebilir, teklif formunu doldurarak ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kasko listesindeki değerler trafik sigortasını içerisinde bulundurmaz yalnızca aracın kasko sigortasının fiyat belirlemesi için mevcutturlar. Sigorta poliçesindeki araç bedelinin kontrolü herhangi bir bedel farkı ortaya çıkmaması için iyi yapılmalıdır. Listede kasko bedelleri arasında araçtaki aksesuarlar bulunmayabilir bu sebeple de araç aksesuarlarını poliçelere ekletmek faydalı olacaktır. Aynı zamanda kasko değer listesi içerisinde son on beş yıla ait araç bedelleri bulunduğundan önceki yıllara ait modeller için sigorta şirketi ile görüşülmeye dikkat edilmelidir.

Kasko hasarsızlık indirimi kasko teklifinizi ve poliçe fiyatınızı yakından ilgilendiren önemli bir husustur. Aracınıza hasar vermeden bir dönem geçirirseniz poliçe döneminde ödeyeceğiniz primde bir indiriminiz olur. Aracın hasarsız olması sayesinde elde ettiğiniz indirim ile kasko sigortanızı daha uygun bir şekilde yaptırabilirsiniz. Kasko sigortası satın alma işlemlerinizi ikinci poliçe yılı bitiminde yeniletirseniz %40 oranında bir indirim kazanırsınız. Aynı zamanda dört yılı aştığınız sürede de %60 oranında bir indirim ile karşılaşırsınız. Bu oranlar kasko sigortanızı yenilettiğiniz yıllara göre değişiklik gösterir.

Araç değişikliğinde yeni araç için kasko sigortasında ek belge ile araç değişikliği yaptırılmalıdır. Aracın kasko sigortası geçmişi ve her türlü bilgisi güncel olarak tutulduğundan araç değişikliği yaptırıldığında mevcut hasarsızlık indirimi devam eder.
Bununla birlikte araç kasko şirketinizi değiştirdiğinizde de aracınızın kasko sigorta geçmişi ve bilgileri güncel olarak tutulduğundan hasarsızlık indirimi yine korunmuş olur.